Blog

Panik Atağı

Panik atağı sırasında soluk alma güçlüğü, boğulma hissi, baş dönmesi, baygınlık hissi, çarpıntı, kalp atım sayısında artma, göğüs ağrısı, titreme, bulantı, karında rahatsızlık hissi, uyuşma, karıncalanma hissi, sıcak basması, ürperme, gibi fiziksel belirtiler ortaya çıkar. Bedensel belirtilerin yanı sıra tabloya sıklıkla ölüm korkusu, delirme ya da kontrolü kaybetme korkusu gibi bilişsel belirtiler eklenir. Ayrıca anksiyetenin yoğunluğuna bağlı olarak kişi, kendini ya da çevresini değişmiş ve gerçek dışı olarak algılayabilir. Fiziksel ve ruhsal değişimlerin yaşandığı bu anlarda panik atak geçiren kişiler, bu yoğun ve sıkıntı veren duyumları bir “felaket habercisi” olarak değerlendirip, gerçek bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını düşünürler.
Terapötik müdahaleler ile panik bozukluk kontrol altına alınarak sebepleri çözümlenir. Bu sayede aslında semptom olan panik bozukluğun esas bize gösterdiği rahatsızlıklar ve yaralar tedavi edilir.
Yani panik bozukluk bir hastalık değil bir belirtidir. Başka ve daha derin olan ruhsal bir yarayı sergileyen çok sancılı ve korkutan bir ağrı çeşidi gibidir.
Derinlerin iyileşmesi dileğiyle… 

Kıyaslanan Çocuk

📝Her aile çocuğunun olumlu özelliklere sahip olmasını ister fakat beklentiler bazen çocuklarının gelişim …

Koşulsuz Sevgi Nedir?

KOŞULSUZ SEVGİ NEDİR? Bir çocuğa sevgiyi anlatabilmek , onu sevmekle başlar. Her anne baba çocuğunu sevsede bunu …