Blog

Gün Sonu Hesaplaşması

Gün Sonu Hesaplaşması

Gün biter ve yavaş yavaş tüm gün kime ne söyleyip ne söylemediğinizi, ne yapıp ne yapmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Keşke ona şunu deseydim, keşke bunu demeseydim, bunu nasıl yaptım inanamıyorum, bunu yapamamış olmama inanamıyorum… İçinizde yargılayan bir ses hızla konuşup keşkeler silsilesi başlatıp sizi iç konuşmalara sürüklüyor ve yoruyorsa iç dünyanızın daha derinlerinde başka bir kendilik inancı İle tekrar eden bir kısır döngü oluşmuş demektir. Bazen keşkelerin sonucu “ben tam bir aptalım “ derken bazen o keşkelerin sonucu temel inancınız “ben kötü biriyim “ der. Şıklar daima aynı kapıya sizi getirir ve kendinizi geçmişi zihninizde düzeltirken bulursunuz. Bu zihni, ruhu ve bedeni ciddi yoran bir tablodur ve sonucunda bu derece yoğun obsesif dediğimiz takıntılı düşüncelere sahip olmak kişiyi tükenmiş hissettirebilir. Belli bir tükenmişlik ve herşeyi koy vermişlik zamanının ardına hissedilen enerji ile dağıttıklarını tekrar ve daha büyük bir eforla toparlamaya çalışır kişi. Bu durum yap-boz savunma mekanizmasıdır ve obsesif kompulsif kişilik bozukluklarının sık kullandığı bir mekanizmadır. Bu durum temel çocukluk yıllarına dair oluşturulmuş inançlar terapötik müdahaleler ile ele alınarak halledilebilmektedir. Dinamik terapi, EMDR terapisi, vb teknikler bu durum için uzman eşliğinde yürütülerek güzel sonuçlar vermektedir. Bireyin hangi tekniğe veya tekniklere uygun oldugu uzman tarafından belli bir görüşme, anamnez alma aşamasından sonra netleştirilir.
Kendinizde veya yakınınızda benzer bir durum var ve sizi zorluyorsa destek alma vakti gelmiş demektir.
Kendiniz için iyi olanı seçip hayatınıza katabilmenizi ve kendi doğrularınızın arkasında durabilir olabilmenizi dilerim.
Uzm. Klinik ve Endüstriyel Psikolog Sümeyye Arslan

Kendine Değer Verdiği Zannını Yaşayanlar

Hepimiz hayatımızda birden bire çok bencilce bir eylem içinde olan tanımadığımız dışarıdan bir insanla karşı …

Travmanın Beyne Ve Bedene Etkisi

Travma anında beynin sağ alt merkezinde büyük bir aktivasyon olur. Burası Limbik alan ya da duygusal beyindir.Yoğun …

Beyin Loblarının İşlevi

Beynin iki yarısının da farklı diller konuştuğunu biliyoruz.Sağ taraf; sezgisel, duygusal, görsel, mekansal ve dokunsal, …